Jak wygląda wizyta u dentysty - KMK

Jak wygląda wizyta u dentysty

Słowo, które wywołuje dreszcz u większości społeczeństwa? Dentysta! Wizyta w gabinecie stomatologicznym jest jednym z najczęściej odkładanych przez Polaków spotkań z zakresu ochrony zdrowia. Nie taki jednak gabinet straszny, jakim go zapamiętaliśmy z dzieciństwa. Przedstawiamy, jak wygląda wizyta u dentysty krok po kroku i wyjaśniamy, że… naprawdę nie ma się czego bać.

Wizyta stomatologiczna dzisiaj to zupełnie nowe metody leczenia i możliwości uśmierzania bólu, mocno odmienne od tych, które były dostępne choćby dziesięć lat temu. Jednak mimo postępu i zmian – dla większości z nas dentofobia to wciąż realny problem. Raport Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej pokazuje, że aż 39% Polaków boi się dentysty. Czy w dobie zaawansowanych technologii i nowoczesnych metod leczenia jest jednak czego?

Jak wygląda wizyta u dentysty – wywiad i badanie

Każda wizyta zaczyna się zawsze od wywiadu lekarskiego. Jeśli odwiedzamy gabinet po raz pierwszy – warto wcześniej się do takiej wizyty odpowiednio przygotować. Stomatolog założy nam kartę i będzie potrzebował informacji o przebytych chorobach, niedawnych operacjach oraz o przyjmowanych lekach. Jeśli to kolejne spotkanie wywiad ograniczy się tylko do opisania aktualnych dolegliwości bólowych związanych z uzębieniem, które następnie zostaną zweryfikowane podczas rutynowego badania przedmiotowego. Lekarz dokona przeglądu stanu uzębienia i dziąseł w poszukiwaniu oznak zmian chorobowych – ze szczególnym uwzględnieniem wskazanych w wywiadzie miejsc. Jeśli okaże się, że wystąpiły problemy wymagające doraźnej interwencji – stomatolog poinformuje nas o ich zaistnieniu i zaproponuje konkretny zabieg. Jeśli jednak wizyta kontrolna u dentysty będzie przeprowadzana regularnie – szansa, że na kolejnych spotkaniach nie będzie zachodziła potrzeba żadnego leczenia, znacznie wzrośnie.

Czy wizyta u dentysty boli?

Niekoniecznie! Jeśli okazało się, że w jamie ustnej wystąpiły ubytki – dentysta zaproponuje leczenie, które może być… bezbolesne. Obecnie profesjonalne gabinety stomatologiczne wyposażone są specjalistyczny sprzęt umożliwiający przeprowadzenie zabiegów laserowych. Wiązka światła lasera usuwa zmiany chorobowe równie skutecznie i znacznie szybciej niż w przypadku metod mechanicznych. Zabiegi te są również są w większości przypadków bezbolesne, więc mogą się obyć bez znieczulenia, a to kolejny powód do stresu mniej – jeśli bardziej od samego leczenia boimy się… zastrzyku.

Dentysta wizyta - Klinika Maria Kowalczyk

Ile trwa wizyta u dentysty?

Wizyta kontrolna u dentysty – nawet jeśli obejmuje drobne interwencje stomatologiczne takie jak rutynowe czyszczenie, usuwanie złogów nazębnych czy naprawę drobnych ubytków – trwa zazwyczaj ok. 30 minut. Jeśli jednak z planu leczenia wynika potrzeba opracowania cięższego ubytku, lub przeprowadzenia bardziej skomplikowanych zabiegów, np. leczenia kanałowego w przypadku zębów trzonowych, czas ten może się wydłużyć nawet do 3 godzin. Czasem w trosce o komfort pacjenta o rozłożeniu takiej procedury na kilka spotkań decyduje dentysta. Wizyta wtedy może trwać ok. półtorej godziny i być powtórzona w nieodległym terminie. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy stan uzębienia pacjenta wymaga długich oraz skomplikowanych – także chirurgicznie – zabiegów, a w trakcie jednorazowej wizyty planujemy leczenie większej ilości zębów, wizyta u dentysty może się znacząco wydłużyć i być przeprowadzona pod narkozą. Takie spotkania umawiane są jednak zawsze indywidualnie.

Ile kosztuje wizyta u dentysty?

Dla ubezpieczonych osób część zabiegów dostępna jest bezpłatnie w ramach NFZ. Ta forma posiada jednak swoje ograniczenia np. w zakresie stosowanych metod czy użytych materiałów oraz niejednokrotnie zakłada długi czas oczekiwania, dlatego często jedyną alternatywą jest prywatna wizyta u dentysty. Jaką częstotliwość spotkań należy założyć? Kontrolne wizyty u dentysty należy odbywać co pół roku, a ich koszt mieści się w granicach 50 – 200 PLN w zależności od gabinetu i pakietu zabiegów wchodzących w skłąd rutynowego badania.

Choć istnieją ramy czasowe i finansowe, każda wizyta stomatologiczna ma indywidualny przebieg uzależniony od potrzeb pacjenta i stopnia zaawansowania przeprowadzanego leczenia. Najważniejsze jednak jest to, że obecnie dzięki zaawansowanym technologiom leczenie jest bezbolesne, a czas spędzany na fotelu dentystycznym – coraz krótszy. Jeśli do tej pory odwlekaliśmy wizytę u dentysty – najwyższy czas czas to nadrobić!