Nadmierna potliwość - Klinika Maria Kowalczyk

Nadmierna potliwość? Nie odkładaj problemu na potem

Stres, wzmożony wysiłek, wysoka temperatura – pocimy się w różnych sytuacjach i jest to absolutnie naturalny odruch naszego organizmu. Problem eskaluje, gdy zauważymy u siebie nadmierne pocenie się występujące bez wyraźnie określonej przyczyny. Wzmożona potliwość stóp, skóry głowy, twarzy czy nadmierna potliwość pach potrafią uprzykrzyć życie, wpłynąć na nasz komfort psychiczny i codzienne samopoczucie. Nie musi tak być! Jeśli szukasz sposobu na to, jak ograniczyć pocenie się, warto przyjrzeć się bliżej toksynie botulinowej, czyli… botoksowi.

Zacznijmy od początku. Czy nadmierna potliwość to choroba?

Mówiąc o nadmiernej potliwości, należy wskazać jej dwie najczęściej występujące odmiany. Obie wymagają konsultacji doświadczonego lekarza. Potliwość uogólniona wtórna może świadczyć o różnych dolegliwościach i schorzeniach (np. cukrzycy, infekcji, nadczynności tarczycy) lub jest symptomem zachwiania równowagi metaboliczno-hormonalnej. Walka z nią polega na zwalczaniu choroby, której jest symptomem.

Pierwotna potliwość nie jest zaś następstwem określonej choroby, a jej podłoże może mieć charakter genetyczny. Szacuje się bowiem, że 30-50% osób cierpiących na hiperhydrozę ma w swojej rodzinie kogoś z podobną przypadłością.

Nadpotliwość – jak ją pokonać?

Najpopularniejszym sposobem na radzenie sobie ze wzmożoną potliwością są specjalistyczne antyperspiranty, blokery potu oraz żele pod prysznic, które stosuje się doraźnie i miejscowo. Jeśli problem jest wyjątkowo uciążliwy, warto zdecydować się na zabieg oparty na właściwościach toksyny botulinowej, która wykazuje wysoką skuteczność w walce z przykrymi skutkami potliwości.

Jak ograniczyć pocenie się? Postaw na botulinotoksynę!

Dzięki zdobyczom medycyny, nadmierną potliwość można zniwelować prostym i bezpiecznym zabiegiem opartym na dobrze znanym BTX. Ten nie tylko wypełnia zmarszczki, ale skutecznie hamuje funkcjonowanie gruczołów potowych nawet na kilka miesięcy. Toksyna botulinowa sprawdzi się idealnie w przypadku potliwości stóp, pach i dłoni. Bezwzględnym warunkiem powodzenia jest jednak wybór renomowanej, profesjonalnej klinki, w której zabiegi przeprowadzają doświadczeni specjaliści używający bezpiecznych i atestowanych preparatów.

Jak przebiega zabieg w Kilinice Marii Kowalczyk?

Leczenie nadpodliwości w naszej klinice planowane jest indywidualnie i z należytą uwagą, dlatego podstawą do wykonania zabiegu jest szczegółowy wywiad medyczny. W obliczu braku przeciwwskazań precyzyjnie określamy obszary nadmiernej potliwości, podając niewielką ilość toksyny botulinowej płytko śródskórnie. Iniekcje w okolicach pach są dobrze tolerowane przez pacjentów, jednak zabieg wykonywany na stopach i dłoniach wymaga dodatkowego znieczulenia. Podanie BTX trwa zwykle kilkanaście minut, a po jego zakończeniu można wrócić do normalnych zajęć.

Nadmierna potliwość a botulinotoksyna. Efekty

Leczenie wzmożonej potliwości z użyciem toksyny botulinowej jest niezwykle szybkie i bezpieczne, a efekt widoczny jest już po kilkunastu dniach. Toksyna hamuje funkcjonowanie gruczołów potowych na kilka miesięcy. Potem zabieg należy powtórzyć.

Przykry zapach, ślady na ubraniach, trudności z utrzymaniem higieny osobistej, a przede wszystkim ogromny dyskomfort i zachwiana pewność siebie – to tylko kilka skutków, które towarzyszą nadmiernej potliwości. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia, a im wcześniej poszukamy pomocy u lekarza, tym szybciej pozbędziemy się kłopotliwego problemu. Nie odkładajmy działania na… potem!