Endodoncja | Leczenie kanałowe | Periodontologia
Stan zapalny miazgi – kiedy wymaga interwencji stomatologa?
Stan zapalny zęba to tak naprawdę stan zapalny miazgi – pojawia się wówczas, gdy ubytek próchniczy jest na tyle duży, że zajmuje głębsze tkanki, a namnażające się bakterie prowadzą do ich zainfekowania. Taki stan powoduje ostry ból zęba i każdorazowo wymaga interwencji stomatologa. Konsekwencje nieleczonego stanu zapalnego miazgi mogą być bowiem naprawdę przykre – od konieczności usunięcia zęba, poprzez tworzenie się zgorzeli, aż po zapalenie okostnej.
Jeśli stan zapalny zęba trwa dopiero od kilku dni, istnieje możliwość jego zniwelowania. Leczenie zapalenia miazgi polega wówczas na opracowaniu zmiany próchniczej okolic powstałego ubytku, a także na zaaplikowaniu lekarstwa do wnętrza zęba. Następnie, gdy ostry ból zęba oraz inne objawy zapalenia ustąpią, stomatolog zakłada wypełnienie stałe. Co jednak w przypadku, gdy zachowawcze leczenie zapalenia miazgi nie daje odpowiednich efektów lub jest już za późno, by wdrożyć taką terapię? Pozostaje wówczas leczenie endodontyczne, popularnie określane jako „leczenie kanałowe”. Metody stosowane obecnie w endodoncji są na tyle skuteczne i precyzyjne, że istnieje bardzo duża szansa na uratowanie zęba i zapobiegnięcie jego usunięciu.
Leczenie kanałowe jako ostateczność?
Wielu osobom leczenie endodontyczne nadal kojarzy się z bardzo dużym bólem i długimi sesjami na fotelu stomatologicznym. Nic bardziej mylnego – nowoczesna endodoncja charakteryzuje się bezbolesnym przebiegiem zabiegu (z podaniem znieczulenia), a także jego ogromną precyzją przy jednoczesnym skróceniu czasu trwania leczenia kanałowego. Stan zapalny zęba wymaga w takim przypadku opracowania zainfekowanych kanałów, wypełnienia ich specjalnym materiałem, a także wykonania wypełnienia. Specjaliści w Klinice Marii Kowalczyk przeprowadzają leczenie kanałowe pod mikroskopem endodontycznym, co minimalizuje ryzyko złamania narzędzia podczas czyszczenia kanałów, a także przepchnięcia materiału wypełniającego ponad wierzchołek kanału. Są to jedne z najczęstszych powikłań występujących podczas wykonywania zabiegów endodontycznych – właśnie z tego względu warto wybrać gabinet, oferujący leczenie kanałowe pod mikroskopem.
Periodontologia, czyli leczenie chorób przyzębia
Niestety, stan zapalny może dotyczyć nie tylko zębów, ale również dziąseł – określany jest wówczas jako zapalenie przyzębia. Jego objawami są: ból dziąseł, krwawienie występujące podczas szczotkowania zębów, tworzenie się bolesnych kieszeni zębowych, a także zaczerwienienie dziąseł. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej nieprawidłowa higiena jamy ustnej, choć wpływ na stan zapalny dziąsła mają również: rozwijająca się, nieleczona próchnica, genetyczne uwarunkowania budowy dziąseł, a także choroby współtowarzyszące (przykładowo – cukrzyca). Leczenie zapalenia przyzębia rozpoczyna się od usunięcia próchnicy, a później przechodzi się do zabiegów związanych z jak najbardziej dokładnym oczyszczeniem jamy ustnej. Jest to m.in. scaling i piaskowanie – wygładzają one powierzchnie zębów, perfekcyjnie oczyszczają dziąsła (zwłaszcza w obrębie ich styku z koroną zęba), a także niwelują obecność bakterii. W przypadku pojawiania się uciążliwych i nawracających kieszeni zębowych stosuje się metodę chirurgiczną, czyli kitraż. Dzięki niej kieszonki zostają dogłębnie oczyszczone, a stan zapalny – zniwelowany.