Protetyka stomatologiczna
Protezy zębowe, protetyka stomatologiczna – szeroki wybór uśmiechów
Utrata zębów to dla wielu osób powód do zmartwień o estetykę wyglądu. I nic w tym dziwnego – obecnie piękny, biały i pełny uśmiech to wizytówka naszego wyglądu. Na szczęście protetyka stomatologiczna rozwija się coraz bardziej dynamicznie i proponuje pacjentom różne rodzaje protez zębowych – osiadające, szkieletowe, korony protetyczne na pojedyncze zęby, a przede wszystkim – stałe i ruchome protezy zębowe. Kiedy warto pomyśleć o takim rozwiązaniu i skorzystać z najnowszych osiągnięć protetyki stomatologicznej?
Brak zębów to nie tylko defekt kosmetyczny – taka sytuacja może powodować wiele powikłań. Przede wszystkim pod usuniętymi zębami stopniowo zanika wyrostek kostny, co znacząco utrudnia późniejsze wstawienie implantu. To jednak nie wszystko – niekompletne uzębienie bez mostu protetycznego czy korony protetycznej sprawia, że inne zęby przejmują na siebie ciężar „pracy” – są narażone na zwiększony nacisk, a tym samym na wychylanie, wzmożone ścieranie szkliwa oraz pękanie. Stałe i ruchome protezy zębowe niwelują te problemy – a dodatkowo znacząco wpływają na estetykę uśmiechu.
Protezy zębowe ruchome – czym się charakteryzują?
Protezy zębowe ruchome to wypełnienia, które pacjent może samodzielnie wyjmować i wkładać do jamy ustnej. Mają zastosowanie zarówno u osób całkowicie bezzębnych, jak i u tych z pojedynczymi ubytkami w szczęce i żuchwie. Jedne z popularniejszych modeli ruchomych protez zębowych to protezy szkieletowe oraz protezy osiadające. Czym się różnią?
Protezy szkieletowe – jak sama nazwa wskazuje – oparte są na metalowym szkielecie, dopasowującym się do pozostałych w jamie ustnej zębów. Mają zastosowanie u pacjentów, u których braki zębowe są zbyt rozległe, by uzupełnić je mostami czy koronami. Obecnie protezy szkieletowe są na tyle dyskretne i niemal niewyczuwalne, że nie sprawiają pacjentowi dyskomfortu, a efekt wizualny osiągany po ich zastosowaniu jest bardzo dobry – absolutnie nie widać metalowego szkieletu, a uzupełnione na nim zęby są dostosowane kolorem i kształtem do tych prawdziwych, znajdujących się w jamie ustnej danego pacjenta. Dodatkowo protezy szkieletowe opierają się na żujących powierzchniach zębów, co sprawia, że imitują fizjologiczny nacisk na kości szczęki i żuchwy.
Innym rozwiązaniem – zarówno w przypadku bezzębia, jak i uzupełniania tylko kilku zębów – są protezy osiadające. Są one przyklejane do odsłoniętych struktur jamy ustnej (np. do podniebienia) i zdejmowane na noc oraz w trakcie mycia pozostałych zębów. Są wygodne dla pacjentów, idealnie imitują brakujące uzębienie, zapewniają komfort i dyskrecję. Proteza osiadająca to innymi słowy proteza elastyczna – wykonuje się ją bowiem z plastycznego materiału, perfekcyjnie dopasowującego się do kształtu jamy ustnej – przykładowo, z akrylu. Materiały wykorzystywane do konstrukcji takich protez są odporne na czynniki zewnętrzne (w tym na czynniki chemiczne), co sprawia, że cechują się dużą trwałością. W porównaniu do protez szkieletowych, proteza elastyczna nie posiada metalowych elementów – sprawdzi się więc dla osób, które z powodu uczuleń lub innych czynników nie mogą pozwolić sobie na noszenie protezy szkieletowej.
Koszt protezy – zarówno szkieletowej, jak i osiadającej – każdorazowo uzależniony jest od rozległości ubytków, które dana proteza ma uzupełnić. Cena protezy zębowej kształtuje się więc w oparciu o nakład pracy, jaki protetyk musi włożyć w wykonanie satysfakcjującego dla pacjenta wypełnienia oraz w oparciu o liczę wizyt niezbędnych do skonstruowania protezy.
Protezy zębowe stałe – kto powinien się na nie zdecydować?
Stałe protezy zębowe to znacznie wygodniejsza forma uzupełnień niż protezy ruchome. Pacjent nie musi przejmować się ich idealnym dopasowaniem, nie trzeba zdejmować ich na noc (są na stałe przytwierdzone w jamie ustnej), a ponadto idealnie imitują naturalne zęby. Na jakie ich formy można się zdecydować?
Popularne, stałe protezy zębowe to przede wszystkim wkłady koronowe, inaczej określane jako inleye. Stosuje się je zamiast popularnych wypełnień, gdy niemożliwe jest tradycyjne wypełnienie ubytku. Najczęściej są komponowane z porcelany, co zapewnia ich trwałość, idealny wygląd i dopasowanie kolorystyczne do pozostałych zębów. Pochodną tej metody są wkłady koronowo-korzeniowe. Są stosowane w przypadku niezwykle rozległych uszkodzeń korony zęba. Jak sama nazwa wskazuje, wkłady koronowo-korzeniowe budowane są na konstrukcji umieszczonej w obrębie korzenia zęba – warunkiem jest jednak jego prawidłowe wyleczenie. Sama korona jest zbudowana najczęściej z trwałego materiału uzupełnionego włóknem szklanym, co sprawia, że taki ząb może towarzyszyć pacjentowi nawet do końca życia. Jeśli wkłady koronowe lub koronowo-korzeniowe nie mogą mieć zastosowania u danego pacjenta, sięga się po korony protetyczne. Są one nakładane na oszlifowane zęby – żywe lub martwe – i bardzo często stanowią podstawę do osadzenia mostów protetycznych. Należy pamiętać o tym, że cena korony zębowej uzależniona jest od wielu czynników – w tym od użytego do jej produkcji materiału, a także od nakładu pracy, jaki należy włożyć w odbudowę zniszczonego zęba.
Jeśli u pacjenta brakuje jednego lub kilku zębów, a na obrzeżach luki znajdują się punkty oparcia (zęby stałe lub implanty), można zdecydować się na most protetyczny. Pomiędzy zdrowymi zębami lub implantami (po odpowiednim dostosowaniu z wykorzystaniem spiłowania) osadza się przęsło z jednym lub kilkoma zębami, wypełniającymi lukę i imitującymi stałe zęby pacjenta. Jeśli ubytek znajduje się z przodu szczęki czy żuchwy, stosuje się wówczas most adhezyjny – nie wymaga on szlifowania sąsiadujących z luką zębów, bowiem przykleja się go do powierzchni wewnętrznych zębów filarowych. Często to rozwiązanie stosowane jest jako uzupełnienie tymczasowe – przykładowo, na czas zagojenia się implantów.
Protezy zębowe w różnej postaci to szansa dla pacjentów na odtworzenie pięknego, zdrowego uśmiechu na nowo. Skorzystaj z tej możliwości i oddaj się w ręce specjalistów z Kliniki Marii Kowalczyk, by znów cieszyć się pełnym, trwałym i estetycznym uzębieniem!
Zobacz również