Leczenie ortodontyczne cyfrowe
Ortodoncja cyfrowa – na czym polega?
Ortodontyczny aparat stały czy ruchomy wciąż kojarzy się pacjentom cierpiącym z powodu wad zgryzu z ogromną uciążliwością noszenia, bólem, a także licznymi wizytami, zabierającymi mnóstwo czasu. To już na szczęście przeszłość – w odpowiedzi na tego typu obawy proponujemy pacjentom Kliniki Marii Kowalczyk nowoczesną metodę leczenia wad zgryzu, jaką jest ortodoncja cyfrowa.
Cyfrowa ortodoncja korzysta z najnowocześniejszych zdobyczy techniki, włączając w to wysokiej jakości trójwymiarowe zdjęcia zębowe, a także komputerowe symulacje efektów leczenia. Przede wszystkim leczenie wad zgryzu w ramach cyfrowej ortodoncji jest bardziej precyzyjne, szybsze i przewidywalne, niż leczenie metodami tradycyjnymi. Ponadto aparat ortodontyczny skonstruowany indywidualnie dla każdego pacjenta z wykorzystaniem techniki cyfrowej jest perfekcyjnie dopasowany do jego zgryzu, minimalizując ryzyko otarć wnętrza jamy ustnej, a także poczucia dyskomfortu po jego aplikacji. Ponadto cyfrowa ortodoncja to ułatwienie dla lekarza, pozwalające mu na przetestowaniu różnych konfiguracji aparatu ruchomego lub stałego na trójwymiarowym modelu szczęki pacjenta.
Leczenie ortodontyczne – korzyści dla pacjenta
Ortodoncja cyfrowa to metoda leczenia, której efektem jest nie tylko zdrowy, piękny i równy uśmiech, ale również oszczędność czasu, nerwów i kosztów związanych z wieloma wizytami mającymi miejsce przed założeniem aparatu. W tradycyjnej ortodoncji konieczne jest bowiem nieprzyjemne pobieranie wycisków ułożenia zębów w jamie ustnej, a zabieg ten najczęściej rozłożony jest na kilka wizyt. W przypadku aparatu ortodontycznego zaprojektowanego dla pacjenta z wykorzystaniem dobrodziejstw cyfrowej ortodoncji, etap ten może zakończyć się już na jednej wizycie, co oznacza zmniejszenie ceny leczenia, jak i zminimalizowanie czasu poświęcanego na wizyty w gabinecie. Oprócz tego leczenie wad zgryzu z użyciem technologii cyfrowej pozwala dokładnie obejrzeć lekarzowi model szczęki i żuchwy pacjenta, a także wykonać wizualne symulacje leczenia w kilku wariantach. Dzięki temu ortodonta może jeszcze dokładniej dobrać metodę oraz rodzaj aparatu do konkretnej wady zgryzu, a pacjent może dowiedzieć się, jak będzie wyglądał jego uśmiech po zdjęciu aparatu.