Leczenie bruksizmu
Bruksizm – objawy i skutki zgrzytania zębami
Bruksizm to jeden z objawów dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ), mający niezwykle negatywny wpływ zarówno na zdrowie jamy ustnej, jak i na samopoczucie pacjenta. Mianem bruksizmu określa się patologiczne zgrzytanie zębami. Taki objaw może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji, wśród których wyróżnia się ból szczęki i zębów, trudności w zasypianiu, ścieranie szkliwa i jego pękanie, łamanie zębów, obluzowanie i wypadanie wypełnień… Niestety, pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że zaciskanie zębów występuje u nich każdej nocy i tym samym doprowadzają swoje uzębienie do stanu, który wymaga interwencji stomatologicznej. Bruksizm zalicza się bowiem do tak zwanych parasomnii, czyli zaburzeń występujących podczas snu – w wielu przypadkach bez udziału świadomości pacjenta.
Oprócz bólu szczęki i głowy, nocne zgrzytanie zębami może doprowadzić do groźnych w skutkach zmian zapalnych w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, a w najgorszym wypadku – do zwyrodnienia tych stawów. Warto pamiętać o tym, że początkowy ból zębów z niewyjaśnionej przyczyny to pierwszy sygnał do tego, by diagnozować pacjenta w kierunku bruksizmu – zwłaszcza, jeśli tym objawom towarzyszy chwiejność zębów w dziąsłach, a także chroniczne bóle głowy, uczucie niewyspania i postępujące zmiany w ułożeniu zgryzu.
Leczenie bruksizmu – na czym polega terapia botulinotoksyną?
Leczenie zgrzytania zębów toksyną botulinową jest w pełni bezpieczne, a efekt po jednym zabiegu utrzymuje się nawet przez pół roku – po tym czasie należy powtórzyć całą procedurę. Pacjenci odczuwają znaczącą poprawę już po pierwszym zabiegu. Jest on niebolesny, trwa zaledwie kilkanaście minut i poprzedza go szczegółowy wywiad prowadzony przez specjalistę w dziedzinie leczenia bruksizmu. Nocne zgrzytanie zębami to objaw, którego nie można bagatelizować – skontaktuj się z nami i pozbądź się problemu szybko, bez skutków ubocznych i ze świetnymi efektami!