Prostowanie zębów – kilka słów o ortodoncji cyfrowej
Krzywe zęby i wady zgryzu? Nigdy więcej!
Technologia cyfrowa stanowi nieodłączny element naszego życia, a o zaletach cyfryzacji nie trzeba już nikogo przekonywać. Jej dynamiczny rozwój miał również rewolucyjny wpływ na ortodoncję. Nowoczesne metody obrazowania sprawiły, że prostowanie zębów i leczenie wad zgryzu jeszcze nigdy nie było tak precyzyjne. Nadeszła era ortodoncji cyfrowej. Co to oznacza dla pacjenta?
Ortodoncja cyfrowa to nie kolejny chwyt marketingowy czy puste hasło kierowane do pacjentów gabinetów stomatologicznych. Dzięki niej, proces prostowania zębów staje się nie tylko szybszy i skuteczniejszy, ale co najważniejsze bardziej przewidywalny i mniej uciążliwy dla pacjenta. Co kryje się za tym rewolucyjnym rozwiązaniem?
Prostowanie zębów u dorosłych i dzieci a zdobycze techniki
Tomograf komputerowy czy pantomograf cyfrowy to w wielu klinikach absolutny standard – podstawa, która umożliwia między innymi estymację czasu noszenia aparatu i dobór odpowiednich rozwiązań ortodontycznych. Jednak dziś to za mało. Pacjenci, podejmując tak ważną decyzję, oczekują bowiem miarodajnej wizualizacji efektu oraz precyzyjnego planu leczenia. Tu z pomocą przychodzi najistotniejszy element ortodoncji cyfrowej – skaner wewnątrzustny, pozwalający na uzyskanie obrazu zębów pacjenta w formacie 3D, a co za tym idzie, wykonanie szeregu analiz oraz obliczeń i finalnie – zaprojektowanie wymarzonego uśmiechu. Dzięki temu pacjent zobaczy efekt jeszcze przed założeniem aparatu i rozpoczęciem leczenia, a doświadczony lekarz z łatwością poskromi wady zgryzu, a także krzywe zęby u dorosłych i dzieci. Ale to nie wszystko. Obraz 3D zastępuje tradycyjny wycisk, co wpływa na komfort pacjenta i dokładność uzyskanego modelu.
Skaner wewnątrzustny pozwala na bieżąco monitorować postępy wybranej metody prostowania zębów i wprowadzenie ewentualnych korekt w planie leczenia.
Ile trwa prostowanie zębów?
To jedno z pierwszych pytań, które pojawia się podczas wstępnej wizyty u ortodonty, a odpowiedź jest warunkowana wieloma czynnikami. To, ile miesięcy należy nosić aparat podczas prostowania zębów zależy między innymi od wieku pacjenta, wady zgryzu, a także rodzaju zastosowanego aparatu. Niebagatelny wpływ na długość leczenia ma także zaangażowanie pacjenta – zwłaszcza, gdy lekarz zaleci noszenie wyciągów elastycznych lub gdy zdecydowaliśmy się na korektę za pomocą ruchomych aparatów. Niezależnie od wybranej metody leczenia należy również pamiętać o obowiązkowych wizytach kontrolnych, które odbywają się w odstępach od 2 do 6 tygodni. Zaniedbanie spotkań z ortodontą również wydłuży walkę o piękny uśmiech.
Ile kosztuje prostowanie zębów?
To zależy. Na koszt aparatu ortodontycznego wpływają między innymi: jego typ (wariant stały lub ruchomy), materiał, z którego został wykonany (np. metalowy, kryształowy), a także sposób montażu (tradycyjny lub lingwalny). Czasem jego cenę należy podwoić, gdyż ortodonta może zalecić prostowanie zarówno górnego, jak i dolnego łuku zębowego. Pamiętajmy również o kosztach wizyt kontrolnych oraz o etapie retencji. I choć cena leczenia ortodontycznego nie jest niska, po kilku miesiącach nie musimy się już zastawiać, jak ukrywać krzywe zęby, które niejednokrotnie wpływają na nasze samopoczucie oraz pewność siebie. Zdrowo i estetycznie zarazem.
Ortodoncja cyfrowa to prawdziwy milowy krok w procesie prostowania zębów u dorosłych i u dzieci. Jej efektem jest nie tylko piękny, zdrowy i zadbany uśmiech, ale i oszczędność pieniędzy, czasu i stresu. I choć na rezultat trzeba chwilę poczekać, trud i cierpliwość na pewno się opłacą!