Licówki kompozytowe i porcelanowe na zęby
Licówki porcelanowe lub kompozytowe – zakładanie licówek – dlaczego warto?
Obok medycyny, stomatologia estetyczna zdobywa coraz większą popularność. Wiele osób chce cieszyć się pięknym, jasnym uśmiechem i równymi zębami – nie tylko ze względów zdrowotnych, ale również estetycznych. Specjaliści pracujący w Klinice Maria Kowalczyk rozumieją te potrzeby i proponują swoim pacjentom poprawę wyglądu zębów za pomocą bezpiecznej metody, jaką jest zakładanie licówek.
Licówki to cienkie płytki, wykonywane z różnych materiałów, przyklejane na zewnętrzną powierzchnię zębów (od strony warg). Korygują one wiele defektów: od przebarwień i diastem (zamykanie przestrzeni między zębami), aż po kształt zębów, ich długość oraz drobne ubytki. Po zabiegu poprawa wyglądu zębów jest natychmiastowa – właśnie dlatego ta metoda zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentów chcących cieszyć się pięknym, białym uśmiechem. W zależności od użytego materiału, licówki mogą służyć pacjentom przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Poprawa wyglądu zębów w omawiany sposób jest całkowicie bezbolesna i szybka. Przed naklejeniem licówek konieczne jest pobranie wycisku stomatologicznego, pozwalającego na przygotowanie odpowiednich licówek, dostosowanych do defektu, jaki mają ukryć.
Przeciwwskazaniem do zakładania licówek na zęby jest m.in. bruksizm, mała ilość szkliwa, uprzednie leczenie kanałowe przeprowadzone w danym zębie, a także choroby dziąseł. Nie oznacza to jednak, że pacjenci z takimi dolegliwościami nie mogą cieszyć się pięknym uśmiechem – w przypadku niemożności założenia licówek, nasi specjaliści zaproponują leczenie alternatywne dla posiadaczy przebarwień, diastem czy nieestetycznych ubytków.
Jakie licówki wybrać?
Licówki na zęby mogą być wytwarzane z różnego rodzaju materiałów. Obecnie najpopularniejsze są licówki porcelanowe oraz nieco mniej kosztowne, licówki kompozytowe. Jakie licówki wybrać, by znów cieszyć się pięknym uśmiechem bez zauważalnych defektów?
Licówki porcelanowe to jedna z najtrwalszych propozycji – przy właściwej pielęgnacji mogą one upiększać zęby nawet przez 10-12 lat! Są niezwykle trwałe, cechują się pięknym połyskiem, a także odpornością na osadzenie się osadów i kamienia – nie ulegają więc przebarwieniom w trakcie ich użytkowania. Licówki porcelanowe są polecane przede wszystkim dla osób, które chcą odmienić wygląd przednich zębów – skrócić je lub wydłużyć, ujednolicić koloryt, zatuszować diastemę lub inne nierówności.
Licówki kompozytowe to z kolei doskonały wybór dla osób, które w przyszłości planują inne zabiegi – leczenie ortodontyczne, zakładanie koron czy wybielanie własnych zębów. Wynika to z faktu, że licówki kompozytowe przykleja się na okres 2-3 lat, po czym zdejmuje i zakłada nowe bądź poddaje się pacjenta dalszym zabiegom. Tego typu licówki składają się z kilku rodzajów materiałów, będących odpowiednikiem tych, z których tworzy się nowoczesne plomby. Są trwałe i odporne na ścieranie – w trakcie użytkowania mogą jednak żółknąć. Dodatkowo jest to tańsza opcja od licówek porcelanowych.
Koszt licówek – od czego zależy?
Ile kosztują licówki? Cena licówek uzależniona jest przede wszystkim od materiału, z jakiego zostaną wykonane, a także od ich wielkości. Przykładowo, za licówki kompozytowe, zakładane wyłącznie na przednie zęby (odsłaniane w uśmiechu) przyjdzie pacjentom zapłacić mniej, niż za trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia licówki porcelanowe, mające wydłużyć zęby lub ukryć przerwy między nimi. Zapraszamy wszystkich pacjentów na konsultacje do Kliniki Marii Kowalczyk, podczas których specjaliści wybiorą najlepszą opcję dla danej osoby i oszacują cenę licówek w konkretnym przypadku.
Zobacz również